Home 9 Częste pytania

Częste pytania

1. Czy po wstąpieniu do Zakonu można odwiedzać rodziców? I czy rodzice i znajomi mogą mnie odwiedzać?

2. Jak wygląda życie we wspólnocie w klasztorze?

3. Jak wygląda Augustiański habit, i kiedy się go dostaje?

4. Czy w Zakonie można mieć własny telefon komórkowy?

Odpowiedzi

 Ad 1)
Czy po wstąpieniu do Zakonu można odwiedzać rodziców? I czy rodzice i znajomi mogą mnie odwiedzać?
Owszem, po wstąpieniu do Zakonu można oczywiście odwiedzać rodziców. Wstąpienie do Zakonu Św.Augustyna nie oznacza, i nie powinno oznaczać, zerwania więzi z rodzicami. Czwarte przykazanie, „Czcij ojca i matkę swoją”, obowiązuje również zakonników. Także rodzice mogą przyjeżdżać do klasztorów w odwiedziny. Takie odwiedziny są zawsze mile widziane. Wstąpienie do Zakonu nie oznacza również zerwania wszystkich więzi z przyjaciółmi i znajomymi. Głębokie przyjaźnie są wspaniałym darem, i należy je rozwijać. Możecie być jednak pewni, że wasza obecność w Zakonie sprawi, iż relacje z bliskimi wam osobami na pewno ulegną pewnej zmianie. Jest to zwyczajny element powołania, na który decyduje się każdy, kto wstępuje do Zakonu.

Ad 2)
Jak wygląda życie we wspólnocie w klasztorze?
To jest baaaaardzo szerokie pytanie i nie sposób na nie krótko odpowiedzieć. Na pewno nie wyobrażajcie sobie, że życie we wspólnocie w klasztorze to miła, romantyczna, sentymentalna bajka, gdzie wszystko zawsze układa się dobrze i bezproblemowo. Jeśli takiej wspólnoty szukacie, to my jej wam nie gwarantujemy. Takiej wspólnoty nie ma. Nawet apostołowie kłócili się między sobą, a co dopiero my. Ogólnie rzecz biorąc, życie w klasztorze skupia się na pracy duszpasterskiej, modlitwie, studiach, i innych obowiązkach. Wszyscy uczestniczymy we wspólnej modlitwie rano, w południe i wieczorem, oraz mamy wspólne posiłki. Oprócz tego jest czas na własną, osobistą medytację. Osoby bezpośrednio zaangażowane w duszpasterstwo, muszą poświęcić na pracę wśród ludzi bardzo dużo czasu. Inni zajmują się obowiązkami związanymi ze studiami, bądź klasztorem. Mamy jednak również czas na zwykłe, wspólne rozmowy i odpoczynek. Nie sposób jednak opisać w całości jak wygląda życie we wspólnocie augustiańskiej. Dlatego myślę, że najlepszym rozwiązaniem jest umówić się, przyjechać do klasztoru na dni skupienia, i samemu zobaczyć. To daje o wiele lepsze rozeznanie.

Ad 3)
Jak wygląda Augustiański habit, i kiedy się go dostaje?
Habit augustiański wygląda tak, jak prezentujemy na zdjęciu obok. Osoby wstępujące do Zakonu nie otrzymują go jednak od razu. Habit otrzymuje się na początku nowicjatu (są to tzw. obłóczyny), czyli po zakończeniu pierwszych dwóch lat formacji w Postulacie.

Ad 4)
Czy w Zakonie można mieć własny telefon komórkowy?
Owszem, można mieć własny telefon komórkowy. Oczywiście, jest rzeczą zupełnie jasną, że nie oznacza to, iż można wszędzie i we wszelkich okolicznościach z niego korzystać.