Home 9 Rekolekcje rozpoczynające rok akademicki

Rekolekcje rozpoczynające rok akademicki

Rekolekcje rozpoczynające rok akademicki

 

Od 23 do 27 września br. wspólnota braci studentów uczestniczyła w Łomiankach w rekolekcjach prowadzonych przez o. Jana Biernata OSA. O. Jan był wieloletnim wyższym przełożonym augustianów w odnowionej prowincji. Należy też do gronach pierwszych, którzy zdecydowali się realizować swoje powołanie we współpracy i pod kierownictwem o. Williama Faix OSA w rzeczywistości polskiej. Obecnie jest rektorem przy kaplicy św. Mikołaja z Tolentino w Krakowie.

Tematem konferencji było uczniostwo. Oto  krótka synteza, która wyszła spod ręki samego autora:

Uczniostwo – to nie tylko temat ćwiczeń duchowych, jakimi są rekolekcje, ale temat najbardziej podstawowy, bo mówiący o tym, co najbardziej istotne w życiu chrześcijanina, a tym bardziej osoby konsekrowanej.

Wymagania jakie Jezus postawił przed Apostołami, którzy zdecydowali się pójść za Nim, obowiązują nie mniej po dziś dzień.

Wezwanie, aby być posłusznym, aby tworzyć wspólnotę na obraz Trójcy Świętej, aby służyć, aby prowadzić prosty styl życia, aby cierpieć – może nawet po męczeństwo – dotyczy wszystkich, którzy decydują się, aby być naśladowcami Jezusa, jego uczniami.

Być uczniem Jezusa, to nie pytanie o nasze odczucia, o nasz osobisty wybór, ale pytanie o to, czego Jezus żąda.

Nie należymy już do samych siebie. Zostaliśmy przez Niego wybrani, powołani, wykupieni Jego bezcenną krwią, dlatego należymy do Niego, a także należymy do siebie nawzajem, pomimo ceny jaką przychodzi nam za to zapłacić.

Przynależność do Chrystusa zawiera w sobie obietnicę nagrody, która przewyższa wszelkie ludzie oczekiwania i dążenia:

I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś. Ojcze, chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem […] (J, 22 nn).


DSCF1959DSCF1968m