W poniedziałek odebraliśmy pierwszy historyczny portret sługi bożego o. Wilhelma Gaczka, pierwszego proboszcza na Prokocimiu oraz augustiańskiego męczennika drugiej wojny światowej. Namalowany został przez krakowskiego malarza Kamila Spólnika.
O. Wilhelm Gaczek, syn Dionizego i Marii z Jabłońskich, pochodził z rodziny nauczycielskiej. W wieku 20 lat, 10 lutego 1901 r., wstąpił do Zakonu Św. Augustyna i rok później złożył pierwszą profesję zakonną. Śluby wieczyste złożył w 1905 r., a w 1906 r. w Würzburgu przyjął święcenia kapłańskie, gdzie studiował teologię, po czym studia kontynuował w Krakowie.
Od 1914 r. opiekował się chorymi w krakowskich szpitalach. Był twórcą i pierwszym proboszczem Parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Prokocimiu, gdzie angażował się w życie społeczne, m.in. jako radny i organizator lokalnych inicjatyw. Podczas I wojny światowej zbierał fundusze na „Polski Skarb Wojenny” i pełnił funkcję kapelana wojskowego. W 1937 r. mianowano go prowincjałem Zakonu o.o. Augustianów w Krakowie.
19 września (lub 19 sierpnia) 1941 r. został aresztowany przez Gestapo pod zarzutem działalności antyniemieckiej. Początkowo więziony w Krakowie, 4 listopada 1941 r. trafił do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, gdzie zginął 14 listopada 1941 r., po 10 dniach tortur. Oficjalnie jako przyczynę śmierci podano udar mózgu.